Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Autorem rankingu jest multiagencja
Ubezpieczenia online.pl sp z o.o. - właściciel
największego w Polsce portalu o ubezpieczeniach:
www.ubezpieczenie.com.pl

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo przesyłania danych gwarantuje
firma Unizeto. Certyfikat SSL zapewnia ochronę
stron internetowych oraz poufność przekazywanych danych.

Komisja Nadzoru Finansowego

Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez KNF z siedzibą w Warszawie, przy Pl. Powstańców Warszawy 1.

GIODO

W trosce o informacje przekazywane nam przez klientów ściśle współpracujemy z GIODO, który ma kontrolę nad prawidłowym, zgodnym z prawem przetwarzaniem danych osobowych.

Rzecznik Finansowy

Rzecznik Finansowy reprezentuje interesy naszych klientów wobec ubezpieczycieli i funduszy emerytalnych, interweniuje w sprawach spornych, udziela porad i wydaje ekspertyzy.
Nawet 1 400 zł więcej do Twojej emerytury!
Zobacz jak to zrobić - sprawdź teraz »

Niezależny Ranking Otwartych Funduszy Emerytalnych

Poradniki OFE - dowiedz się więcej o Otwartych Funduszach Emerytalnych

Zmiana OFE a moje dane

Wbrew pozorom, tak prozaiczna kwestia, jak nieaktualne dane osobowe, może mieć spore konsekwencje przy zmianie funduszu emerytalnego.

Umowa o członkostwo i zawiadomienie

Oczywiste jest, że aby doszło do zmiany funduszu emerytalnego, musimy zawrzeć umowę o członkostwo z nowym, wybranym funduszem. Na umowie niestety nie kończą się formalności. Twój dotychczasowy fundusz musi zostać powiadomiony o zawarciu umowy z nowym OFE. Ten obowiązek spoczywa na Tobie.

Wbrew pozorom nie jest to takie proste. Aby powiadomienie było skuteczne, zgodnie z obowiązującym prawem, musi mieć odpowiednią formę. Nie wystarczy zadzwonić, czy też ustnie powiadomić agenta albo pracownika funduszu o swojej woli. Konieczne jest dostarczenie do siedziby Twojego dotychczasowego OFE poprawnie wypełnionego druku „Zawiadomienia o zawarciu umowy o członkostwo z innym otwartym funduszem emerytalnym”.

Warto nadmienić, że wzór zawiadomienia jest ściśle regulowany przez przepisy. Dokumenty niezgodne z tym wzorem nie są brane pod uwagę.

Terminy

Umowa o członkostwo i zawiadomienie to jeszcze nie wszystko, co jest ważne w procesie zmiany OFE. Musisz jeszcze pamiętać o terminach, ściśle związanych z sesjami transferowymi.

Aby mogło dojść do faktycznej zmiany funduszu emerytalnego w danej sesji transferowej, umowa z nowym funduszem musi zostać zawarta najpóźniej do 25. dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc transferowy, a zawiadomienie musi zostać dostarczone do siedziby dotychczasowego funduszu najpóźniej do 10. dnia miesiąca transferowego.

Co się dzieje potem?

Wszystkie formalności zostały dopełnione w terminie. Wydaje się, że nic już nie może stanąć na przeszkodzie w transferze Twoich środków z jednego OFE do drugiego. Nowy fundusz zgłasza Twoją umowę do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Niestety jeśli ze względu na różnicę w danych zarejestrowanych z umowy z poprzednim OFE, ZUS nie jest w stanie odnaleźć Cię w Centralnym Rejestrze Członków OFE - umowa jest odrzucana.

Jak to naprawić?

W takiej sytuacji powinieneś otrzymać od nowego OFE korespondencję informującą o odrzuceniu umowy. Wówczas jak najszybciej skontaktuj się z dotychczasowym funduszem w celu zaktualizowania danych.

W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że dyspozycje zmiany danych w przypadku OFE muszą być składane pisemnie. Niektóre fundusze wymagają w tej kwestii konkretnego formularza, inne są bardziej liberalne i przyjmują także inną formę - pod warunkiem, że treść dyspozycji będzie jednoznaczna i zrozumiała.

Fakt zmiany danych w dotychczasowym OFE należy zgłosić do nowego funduszu. Umowa zostanie ponownie zgłoszona do ZUS i jeżeli wszystko odbędzie się w terminie, do transferu dojdzie w czasie bieżącej sesji. W innym przypadku środki powędrują do nowego funduszu emerytalnego dopiero podczas kolejnej sesji transferowej.

Dane w OFE muszą być aktualne

Każda zmiana danych osobowych powinna być niezwłocznie zgłaszana, zarówno do OFE, jak i do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Niezgodność w zakresie danych osobowych może doprowadzić nie tylko do kłopotów ze zmianą funduszu, ale także z rejestracją członkostwa podczas pierwszego wyboru OFE, z przekazywaniem składek przez ZUS do funduszu emerytalnego i wreszcie, w przypadku danych adresowych, z kontaktem z OFE.


Autor: Karol Węgrzyniak

« Powrót

RankingOFE top3
Notowania OFE
FunduszWartość1 m-c [%]
Aegon OFE28,940,1
Allianz Polska OFE28,12-0,1
Aviva OFE29,300,1
AXA OFE29,600,3
PKO BP Bankowy OFE29,300,1
Szczegóły notowań
Porównaj ubezpieczenia na życie
  1. Wypełniasz formularz
  2. Otrzymujesz do 5 ofert
  3. Wybierasz najlepszą ofertę ubezpieczenia
  4. Spotykasz się z agentem
Porównaj oferty!
Masz pytania?
Wyślij maila
ekspertowi

bok@rankingofe.com.pl
Reklama     |     Partnerzy     |     Polityka prywatności     |     O firmie     |     Regulamin     |     Kontakt
© 2006-2024 Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. | Ubezpieczenie na życie
Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Pl. Powstańców Warszawy 1.


Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl