Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Autorem rankingu jest multiagencja
Ubezpieczenia online.pl sp z o.o. - właściciel
największego w Polsce portalu o ubezpieczeniach:
www.ubezpieczenie.com.pl

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo przesyłania danych gwarantuje
firma Unizeto. Certyfikat SSL zapewnia ochronę
stron internetowych oraz poufność przekazywanych danych.

Komisja Nadzoru Finansowego

Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez KNF z siedzibą w Warszawie, przy Pl. Powstańców Warszawy 1.

GIODO

W trosce o informacje przekazywane nam przez klientów ściśle współpracujemy z GIODO, który ma kontrolę nad prawidłowym, zgodnym z prawem przetwarzaniem danych osobowych.

Rzecznik Finansowy

Rzecznik Finansowy reprezentuje interesy naszych klientów wobec ubezpieczycieli i funduszy emerytalnych, interweniuje w sprawach spornych, udziela porad i wydaje ekspertyzy.
Nawet 1 400 zł więcej do Twojej emerytury!
Zobacz jak to zrobić - sprawdź teraz »

Niezależny Ranking Otwartych Funduszy Emerytalnych

Poradniki OFE - dowiedz się więcej o Otwartych Funduszach Emerytalnych

Zbliża się czas wyboru OFE

Powoli zbliża się kolejny termin losowania do OFE. Jeśli podjąłeś swoją pierwszą pracę, a do tej pory nie wybrałeś otwartego funduszu emerytalnego – czas najwyższy to zrobić.

W przypadku, gdy nie zainteresujesz się tym tematem i nie wybierzesz samodzielnie Otwartego Funduszu Emerytalnego, ZUS po 10 stycznia lub 10 lipca przystąpi do losowania. Z losowania wyłączone zostaną największe fundusze emerytalne.

Czym się kierować przy wyborze OFE?

Kieruj się:
 • wynikami, które OFE osiągały na przestrzeni lat, 
 • analizą ewentualnych opłat, jakie pobiera OFE,  
 • tym, w co OFE inwestują środki pieniężne. 
Nie kieruj się:
 • reklamami, z którymi spotykasz się w TV, radio, gazetach,
 • zdaniem akwizytorów,
 • namowami znajomych – słuchaj ich opinii, ale ostatecznego wyboru dokonaj we własnym zakresie.

Jak przystąpić do OFE online?

Jeśli masz dostęp do Internetu możesz wybrać OFE nie wychodząc z domu. Do Twoich zadań należy wypełnienie formularza przystąpienia do OFE, który znajdziesz na stronie internetowej tego OFE, na który się zdecydowałeś.

Aby wypełnianie formularza poszło Ci szybko i sprawnie, miej przy sobie swoje podstawowe dane zawarte w dowodzie osobistym (seria i numer, PESEL). Pamiętaj także o NIP oraz o danych osoby lub osób, które wybierzesz na uposażonych.
 
Po wypełnieniu formularza OFE wysyła do Ciebie wypełnione dokumenty (znajdą się w nich informacje, które podasz w formularzu) oraz kopertę zwrotną. Twoim zadaniem będzie podpisanie otrzymanych dokumentów i odesłanie ich do funduszu.

Przedstawiciel OFE podpisuje deklarację, rejestruje ją (od tego momentu deklaracja jest ważna) i odsyła Tobie kopię. Jednocześnie przekazuje Twoją deklarację do ZUS-u, a zgłoszenie to zostaje potwierdzone odrębnym listem.

Zmiana funduszu

Jeżeli nie jesteś zadowolony z wybranego OFE lub w poprzednich losowaniach ZUS wybrał za Ciebie, a teraz sam postanowiłeś zadecydować o własnej przyszłości, możesz dokonać zmiany funduszu.

Opłaty z tytułu zmiany funduszu emerytalnego dotyczą klientów, których członkostwo w dotychczasowym OFE nie przekracza 24 miesięcy. Opłaty te pokrywane są z własnych środków osób zmieniających OFE.

Zgodnie z przepisami (art. 119 ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych oraz Statutami OFE) opłata za zmianę funduszu emerytalnego wynosi:
 • dla klientów o stażu w OFE krótszym niż 1 rok – maksymalnie 160 zł,
 • dla klientów o stażu w OFE pomiędzy 1 a 2 lata – maksymalnie 80 zł.
W terminie 7 dni roboczych po otrzymaniu zawiadomienia o zmianie OFE, dotychczasowy fundusz wysyła listownie klientowi informację o wysokości opłaty oraz wskazuje rachunek pieniężny, na który opłata ma zostać przekazana.

W przypadku, gdy wpłacona opłata za zmianę, po udanym transferze, okaże się wyższa niż należna (np. ze względu na długie oczekiwanie na transfer) fundusz jest zobligowany do zwrotu różnicy na podany rachunek bankowy Klienta lub na wskazany adres.


Autor: Karol Węgrzyniak

« Powrót

RankingOFE top3
Notowania OFE
FunduszWartość1 m-c [%]
Aegon OFE28,940,1
Allianz Polska OFE28,12-0,1
Aviva OFE29,300,1
AXA OFE29,600,3
PKO BP Bankowy OFE29,300,1
Szczegóły notowań
Porównaj ubezpieczenia na życie
 1. Wypełniasz formularz
 2. Otrzymujesz do 5 ofert
 3. Wybierasz najlepszą ofertę ubezpieczenia
 4. Spotykasz się z agentem
Porównaj oferty!
Masz pytania?
Wyślij maila
ekspertowi

bok@rankingofe.com.pl
Reklama     |     Partnerzy     |     Polityka prywatności     |     O firmie     |     Regulamin     |     Kontakt
© 2006-2024 Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. | Ubezpieczenie na życie
Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Pl. Powstańców Warszawy 1.


Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl