Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Autorem rankingu jest multiagencja
Ubezpieczenia online.pl sp z o.o. - właściciel
największego w Polsce portalu o ubezpieczeniach:
www.ubezpieczenie.com.pl

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo przesyłania danych gwarantuje
firma Unizeto. Certyfikat SSL zapewnia ochronę
stron internetowych oraz poufność przekazywanych danych.

Komisja Nadzoru Finansowego

Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez KNF z siedzibą w Warszawie, przy Pl. Powstańców Warszawy 1.

GIODO

W trosce o informacje przekazywane nam przez klientów ściśle współpracujemy z GIODO, który ma kontrolę nad prawidłowym, zgodnym z prawem przetwarzaniem danych osobowych.

Rzecznik Finansowy

Rzecznik Finansowy reprezentuje interesy naszych klientów wobec ubezpieczycieli i funduszy emerytalnych, interweniuje w sprawach spornych, udziela porad i wydaje ekspertyzy.
Nawet 1 400 zł więcej do Twojej emerytury!
Zobacz jak to zrobić - sprawdź teraz »

Niezależny Ranking Otwartych Funduszy Emerytalnych

Poradniki OFE - dowiedz się więcej o Otwartych Funduszach Emerytalnych

Statut OFE - co w nim znajdziesz

Jeżeli zastanawiasz się, co znajduje się w statucie każdego Otwartego Funduszu Emerytalnego, jakie informacje muszą być w nim zawarte, ten artykuł z pewnością przybliży Ci tę kwestię.

W ogólnym znaczeniu statut to ogół przepisów określających strukturę, obowiązki i sposób działania organizacji czy instytucji. Każdy statut ma określony schemat: jest to uporządkowany zbiór przepisów.

Statuty Otwartych Funduszy Emerytalnych są w zasadzie bardzo podobne do siebie, mogą różnić się kolejnością zawartych informacji, jednak każdy statut musi zawierać wszystkie wiadomości, które można zakwalifikować do kilku rozdziałów.
 
 1. Postanowienia ogólne
 2. Przedmiot działalności funduszu
 3. Władze funduszu
 4. Kapitał zakładowy towarzystwa
 5. Informacje na temat depozytariusza
 6. Finansowanie działalności funduszu
 7. Opłaty z tytułu członkostwa w OFE
 8. Wypłaty środków z funduszu
 9. Obowiązki informacyjne funduszu
 10. Postanowienia końcowe
Postanowienia ogólne

W tym, zazwyczaj niewielkim rozdziale, znajdziesz wyjaśnienie, w jakim celu powstał statut Otwartego Funduszu Emerytalnego, co zostało w nim określone. Poznasz również dokładną pełną nazwę OFE, dowiesz się gdzie znajduje się główna siedziba funduszu, a także na jakiej podstawie fundusz działa.

W statucie znajdziesz też wyjaśnienie na temat działalności, czasu trwania funduszu (nieograniczony), a także wzmiankę, że fundusz działa na terytorium Polski oraz w przewidzianych prawem sytuacjach również za granicą.

Przedmiot działalności funduszu
 
„Przedmiotem działalności funduszu jest gromadzenie środków pieniężnych i ich lokowanie z przeznaczeniem na wypłatę członkom funduszu po osiągnięciu przez nich wieku emerytalnego”
Ponadto w takim rozdziale znajdziesz informacje o przepisach, które określają zasady członkostwa oraz Twoje prawa i obowiązki wobec funduszu, którego jesteś członkiem.

Władze funduszu / Kapitał zakładowy Towarzystwa

Czytając ten rozdział dowiesz się, kto reprezentuje Twój fundusz emerytalny, czy pobiera on za to wynagrodzenie i jakie są jego obowiązki. W niektórych statutach znajdziesz również wiadomości o wysokości kapitału zakładowego oraz akcjonariuszach. Natomiast część OFE posiada osobny rozdział dotyczący swojego kapitału zakładowego.

Depozytariusz

Depozytariusz to bank, odpowiedzialny za przechowywanie aktywów Otwartych Funduszy Emerytalnych. W ten sposób kapitał pochodzący ze składek członków OFE oddzielony jest od majątku Powszechnych Towarzystw Emerytalnych.
W tym rozdziale statutu znajdziesz nazwę depozytariusza, jego siedzibę oraz dokładny adres.

Finansowanie działalności funduszu

Ten rozdział informuje, w jaki sposób są pokrywane koszty działalności funduszu oraz zazwyczaj w tym rozdziale znajdziesz podział kosztów funduszu. Jeśli ta tematyka szczególnie Cię interesuje, ten rozdział jest dla Ciebie odpowiedni.

Opłaty z tytułu członkostwa w OFE

Ile procent potrąca fundusz emerytalny z każdej składki wpłacanej każdorazowo przez członka OFE, ile potrącał na początku swojej działalności i jaki procent jest to obecnie. Znajdziesz tu także wysokość opłat, jakie będą potrącane przez fundusz w kolejnych latach Twojego członkostwa.
Jeśli chcesz zmienić fundusz i zastanawiasz się, czy w takim wypadku zobowiązany jesteś uiścić jakąś opłatę, ten rozdział jest dla Ciebie. Znajdziesz w nim odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące opłat z tytułu członkostwa.

Wypłaty środków z funduszu

Wypłaty środków zgromadzonych na rachunku członka Funduszu dokonywane są na zasadach określonych w przepisach prawa. Dowiesz się, kto otrzyma środki zgromadzone na koncie w OFE w razie Twojej śmierci. Co należy zrobić, aby te środki otrzymać oraz w jakiej formie zostaną wypłacone.

Obowiązki informacyjne funduszu

Nie tylko członek funduszu ma swoje obowiązki. Również fundusz ma obowiązki wobec swoich członków. Jednym z nich jest ogłoszenie prospektu informacyjnego (Zgodnie z wymogami określonymi w Ustawie oraz w Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie obowiązków informacyjnych funduszy emerytalnych). W statucie znajdziesz informacje na temat tego, co musi zawierać prospekt oraz informacje na temat zmian, jakie można wprowadzać w statucie i kiedy zaczynają one obowiązywać.

Postanowienia końcowe

W Postanowieniach końcowych możesz znaleźć informacje dotyczące likwidacji funduszu emerytalnego lub poznać pismo, które dany fundusz wykorzystuje do publikowania ogłoszeń. W niektórych statutach w tym rozdziale zawarte są informacje opisane powyżej w Obowiązkach informacyjnych.

Jak już wspomniałam każdy statut może różnić się układem rozdziałów, jednak dane w nim zawarte są podobne do siebie. Stąd możliwe było dokonanie powyższej klasyfikacji.

Alicja Szakiel

« Powrót

RankingOFE top3
Notowania OFE
FunduszWartość1 m-c [%]
Aegon OFE28,940,1
Allianz Polska OFE28,12-0,1
Aviva OFE29,300,1
AXA OFE29,600,3
PKO BP Bankowy OFE29,300,1
Szczegóły notowań
Porównaj ubezpieczenia na życie
 1. Wypełniasz formularz
 2. Otrzymujesz do 5 ofert
 3. Wybierasz najlepszą ofertę ubezpieczenia
 4. Spotykasz się z agentem
Porównaj oferty!
Masz pytania?
Wyślij maila
ekspertowi

bok@rankingofe.com.pl
Reklama     |     Partnerzy     |     Polityka prywatności     |     O firmie     |     Regulamin     |     Kontakt
© 2006-2024 Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. | Ubezpieczenie na życie
Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Pl. Powstańców Warszawy 1.


Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl