Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Autorem rankingu jest multiagencja
Ubezpieczenia online.pl sp z o.o. - właściciel
największego w Polsce portalu o ubezpieczeniach:
www.ubezpieczenie.com.pl

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo przesyłania danych gwarantuje
firma Unizeto. Certyfikat SSL zapewnia ochronę
stron internetowych oraz poufność przekazywanych danych.

Komisja Nadzoru Finansowego

Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez KNF z siedzibą w Warszawie, przy Pl. Powstańców Warszawy 1.

GIODO

W trosce o informacje przekazywane nam przez klientów ściśle współpracujemy z GIODO, który ma kontrolę nad prawidłowym, zgodnym z prawem przetwarzaniem danych osobowych.

Rzecznik Finansowy

Rzecznik Finansowy reprezentuje interesy naszych klientów wobec ubezpieczycieli i funduszy emerytalnych, interweniuje w sprawach spornych, udziela porad i wydaje ekspertyzy.
Nawet 1 400 zł więcej do Twojej emerytury!
Zobacz jak to zrobić - sprawdź teraz »

Niezależny Ranking Otwartych Funduszy Emerytalnych

Poradniki OFE - dowiedz się więcej o Otwartych Funduszach Emerytalnych

Spór o OFE – część 3

I stało się. Rząd w ramach trochę spóźnionego prezentu świątecznego zafundował nam zmniejszenie składki przekazywanej do OFE. Chociaż projekt zapowiadanych zmian jeszcze nie powstał, decyzja Rządu wydaje się nieodwołalna. Niestety.

Bo na pewno nie można nazwać pomysłu zmniejszenia składki przekazywanej do funduszy emerytalnych z 7,3% do 2,3% dobrym. I nie zmienią tego próby mydlenia oczu opinii publicznej, tak często podejmowane przez twórców tychże zmian.

O demografii i Bismarcku

Każdy wie, że rodzi się coraz mniej dzieci, że ludzie żyją coraz dłużej, że niemalże każdego dnia zmienia się stosunek liczby pracujących do emerytów na niekorzyść tych pierwszych. Każdy o tym wie.

I właśnie dlatego u schyłku poprzedniego wieku wypracowano obecne uregulowania emerytalne – może i niedoskonałe, wymagające poprawek, ale zmierzające w dobrym kierunku.

Wprowadzenie II obowiązkowego filaru, opartego na funduszach emerytalnych, znacznie zredukowało udział systemu repartycyjnego (I filaru), na którym wcześniej opierał się cały system emerytalny. Aż dziw bierze, że przez wiele, wiele lat ta jednofilarowa konstrukcja była stosowana praktycznie w tej samej postaci przez niemal całą Europę.

System repartycyjny został wymyślony przez Kanclerza Niemiec Otto von Bismarcka pod koniec XIX wieku. W tamtych czasach mało kto dożywał do wieku emerytalnego. Na jednego emeryta przypadało sześciu pracujących.
Bismarckowski twór jest obecnie kompletnie niewydolny. Dlatego właśnie niedoskonała i pełna niedociągnięć reforma sprzed dziesięciu z górą lat, pomimo swoich wad, była milowym krokiem na drodze do lepszych emerytur.

W moim odczuciu działanie Rządu powinno być ukierunkowane na jej udoskonalenie, rozwijanie i przede wszystkim dokończenie. A tymczasem robimy krok w tył.

Krótki termin

Powody takiej, a nie innej decyzji Rządu są proste. Już teraz zaczyna brakować w budżecie pieniędzy na sfinansowanie bieżących wypłat emerytur. Tylko czy obniżenie składki przekazywanej do OFE to rozwiązanie, które przyniesie długofalowe pozytywne skutki. Nie należy się tego spodziewać.

Raczej wygląda to na doraźne łatanie dziury środkami, które w przyszłości trzeba będzie oddać emerytom. A przecież wtedy będzie jeszcze trudniej finansować wypłaty emerytur z ZUS. Ale kto by się tym teraz przejmował. Phi! Przecież wtedy „u steru” naszej ojczyzny znajdzie się ktoś inny.

W kwestii reformy emerytalnej jest naprawdę jeszcze wiele do zrobienia. Wiele obszarów wymaga zmian (chociażby transfery, multifundusze, opłaty pobierane przez OFE, uregulowanie sprawy wypłat emerytur). Niestety nie ma się chyba co łudzić, że ktoś w końcu zajmie się naprawdę istotnymi elementami reformy emerytalnej.

Będą tylko uniki, kroki w bok i do tyłu, mydlenie oczu dobrem obywatela i doraźne działania łatające budżet.

AP

« Powrót

RankingOFE top3
Notowania OFE
FunduszWartość1 m-c [%]
Aegon OFE28,940,1
Allianz Polska OFE28,12-0,1
Aviva OFE29,300,1
AXA OFE29,600,3
PKO BP Bankowy OFE29,300,1
Szczegóły notowań
Porównaj ubezpieczenia na życie
  1. Wypełniasz formularz
  2. Otrzymujesz do 5 ofert
  3. Wybierasz najlepszą ofertę ubezpieczenia
  4. Spotykasz się z agentem
Porównaj oferty!
Masz pytania?
Wyślij maila
ekspertowi

bok@rankingofe.com.pl
Reklama     |     Partnerzy     |     Polityka prywatności     |     O firmie     |     Regulamin     |     Kontakt
© 2006-2024 Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. | Ubezpieczenie na życie
Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Pl. Powstańców Warszawy 1.


Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl