Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Autorem rankingu jest multiagencja
Ubezpieczenia online.pl sp z o.o. - właściciel
największego w Polsce portalu o ubezpieczeniach:
www.ubezpieczenie.com.pl

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo przesyłania danych gwarantuje
firma Unizeto. Certyfikat SSL zapewnia ochronę
stron internetowych oraz poufność przekazywanych danych.

Komisja Nadzoru Finansowego

Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez KNF z siedzibą w Warszawie, przy Pl. Powstańców Warszawy 1.

GIODO

W trosce o informacje przekazywane nam przez klientów ściśle współpracujemy z GIODO, który ma kontrolę nad prawidłowym, zgodnym z prawem przetwarzaniem danych osobowych.

Rzecznik Finansowy

Rzecznik Finansowy reprezentuje interesy naszych klientów wobec ubezpieczycieli i funduszy emerytalnych, interweniuje w sprawach spornych, udziela porad i wydaje ekspertyzy.
Nawet 1 400 zł więcej do Twojej emerytury!
Zobacz jak to zrobić - sprawdź teraz »

Niezależny Ranking Otwartych Funduszy Emerytalnych

Poradniki OFE - dowiedz się więcej o Otwartych Funduszach Emerytalnych

Spór o OFE – część 2

Temat Otwartych Funduszy Emerytalnych ostatnio ponownie stał się dosyć gorący. Trwa dyskusja na temat przyszłego kształtu tego tworu. Koncepcji jest wiele, nie wiadomo, która ostatecznie przeważy.

Nie wiadomo też co nas, przyszłych emerytów, w związku z tymi zmianami czeka i czy naprawdę mają one na celu poprawę naszej sytuacji? Niestety wydaje się to dosyć wątpliwe.

Dzisiaj przyjrzyjmy się pomysłowi likwidacji akwizycji.

Wydawać by się mogło, że to słuszne rozwiązanie – przecież nastawieni tylko na zysk przedstawiciele funduszy emerytalnych biorą ogromne prowizje, a przy tym wykorzystują niewiedzę swoich Klientów, za nic mając ich interes. W naszym kraju akwizytor OFE (także agent ubezpieczeniowy) tak mniej więcej jest postrzegany. Czy słusznie?

Nie przeczę, że zdarzają się przypadki nadużyć ze strony przedstawicieli OFE. Wszędzie, w każdym środowisku, znajdzie się jakaś „czarna owca”. Sporadyczne, niezgodne z zasadami etycznymi oraz prawnymi zachowanie akwizytorów jest natychmiast karane przez powszechne towarzystwa emerytalne.

Pomimo tego kładzie się ono cieniem na całym środowisku. Czy to jest powód likwidacji akwizycji?

Według twórców tego pomysłu nie jest to główna przesłanka. Przede wszystkim chodzi o zmniejszenie kosztów prowadzenia funduszy. Ale przecież likwidacja akwizycji nie rozwiąże tego problemu. Przedstawiciele OFE to żywe reklamy funduszy. Kiedy jej zabraknie, OFE skorzystają z innych kanałów promocji, które także nie są darmowe.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę także na problem małej świadomości społecznej, dotyczącej OFE. Rola akwizycji nie sprowadza się tylko do marketingu i sprzedaży – to także edukacja. Poziom wiedzy związanej generalnie z finansami nie jest w Polsce zbyt wysoki.

Oczywiście nie ma się co dziwić – kapitalizm mamy od niedawna, a znaczna część naszego społeczeństwa pamięta jeszcze bardzo dobrze życie w poprzednim systemie politycznym. Musi upłynąć sporo czasu, zanim będziemy mogli powiedzieć, że Polacy są dobrze wyedukowani w dziedzinie finansów osobistych.

Likwidować akwizycję, czy jej nie likwidować? Jeśli chodzi o koszty funduszy – będą one podobne.

A akwizycja i tak nie zostanie zupełnie zlikwidowana. Rynek nie lubi próżni. Zarówno przy wyborze, jak i przy zmianie OFE nadal będą nam pomagać akwizytorzy funduszy emerytalnych. Tym razem nie będą jednak wykonywać czynności akwizycyjnych, tylko marketingowe. Pomogą wypełnić formularz na stronie internetowej, doradzą, w jaki sposób skontaktować się korespondencyjnie z OFE w sprawie zmiany funduszu itd., itp.

Większość ludzi nadal będzie chciała korzystać z takich usług, bo sami sobie nie poradzą. I kto nie będzie miał szczęścia, trafi od czasu do czasu na „czarną owcę”.


AP

« Powrót

RankingOFE top3
Notowania OFE
FunduszWartość1 m-c [%]
Aegon OFE28,940,1
Allianz Polska OFE28,12-0,1
Aviva OFE29,300,1
AXA OFE29,600,3
PKO BP Bankowy OFE29,300,1
Szczegóły notowań
Porównaj ubezpieczenia na życie
  1. Wypełniasz formularz
  2. Otrzymujesz do 5 ofert
  3. Wybierasz najlepszą ofertę ubezpieczenia
  4. Spotykasz się z agentem
Porównaj oferty!
Masz pytania?
Wyślij maila
ekspertowi

bok@rankingofe.com.pl
Reklama     |     Partnerzy     |     Polityka prywatności     |     O firmie     |     Regulamin     |     Kontakt
© 2006-2024 Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. | Ubezpieczenie na życie
Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Pl. Powstańców Warszawy 1.


Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl