Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Autorem rankingu jest multiagencja
Ubezpieczenia online.pl sp z o.o. - właściciel
największego w Polsce portalu o ubezpieczeniach:
www.ubezpieczenie.com.pl

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo przesyłania danych gwarantuje
firma Unizeto. Certyfikat SSL zapewnia ochronę
stron internetowych oraz poufność przekazywanych danych.

Komisja Nadzoru Finansowego

Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez KNF z siedzibą w Warszawie, przy Pl. Powstańców Warszawy 1.

GIODO

W trosce o informacje przekazywane nam przez klientów ściśle współpracujemy z GIODO, który ma kontrolę nad prawidłowym, zgodnym z prawem przetwarzaniem danych osobowych.

Rzecznik Finansowy

Rzecznik Finansowy reprezentuje interesy naszych klientów wobec ubezpieczycieli i funduszy emerytalnych, interweniuje w sprawach spornych, udziela porad i wydaje ekspertyzy.
Nawet 1 400 zł więcej do Twojej emerytury!
Zobacz jak to zrobić - sprawdź teraz »

Niezależny Ranking Otwartych Funduszy Emerytalnych

Poradniki OFE - dowiedz się więcej o Otwartych Funduszach Emerytalnych

Sam wybierz OFE

Zbliża się termin losowania do otwartych funduszy emerytalnych (OFE). To ważna informacja dla osób, które podjęły pierwszą pracę (w oparciu o umowę, od której powstał obowiązek odprowadzania składek do ZUS). Jeżeli dotąd nie wybrały OFE powinny to zrobić w ciągu 7 dni od daty podpisania umowy z pracodawcą. 

Czy osobom, które nie dokonają wyboru funduszu emerytalnego grożą jakieś konsekwencje? Tylko takie, że jeśli nie zdecydują samodzielnie do 10 stycznia lub 10 lipca, zrobi to za nie ZUS. Zostaną losowo przydzielone do przypadkowych funduszy.

Uwaga! Z losowania wyłączone są trzy najlepiej radzące sobie na rynku fundusze.

Nie wiesz, czym kierować się przy wyborze OFE? Zapoznaj się z poniższą tabelką i dalszą częścią artykułu.


Ważne Mało istotne
wyniki osiągane przez OFE, szczególnie w ciągu ostatnich 3 lat reklamy w mediach

wysokość opłat, jakie pobiera OFE
zdanie akwizytorów
instrumentami finansowymi, w które OFE inwestują środki swoich klientów namowy i opinie znajomych, chyba że wiesz, iż mają gruntowną wiedzę na temat rynku funduszy emerytalnych


Warto systematycznie analizować publikowane przez nas rankingi OFE.


Jak przystąpić do funduszu przez internet?


Mając połączenie z Siecią możesz dokonać wyboru i zapisać się do OFE nie wychodząc z domu i nie spotykając się z doradcą ubezpieczeniowym. Wystarczy, że na stronie wybranego funduszu lub w serwisie, który reprezentuje OFE wypełnisz stosowny formularz. 

W tym celu potrzebne Ci będą seria i numer dowodu osobiste, numer PESEL i NIP a także dane osób, które chcesz uposażyć. Uposażeni to beneficjenci zgromadzonych przez Ciebie w funduszu środków, które otrzymają na wypadek Twojej śmierci. Można wskazać jako uposażonych kilka osób, można również tylko jedną. Nie ma znaczenia, jaki jest między wami stopień pokrewieństwa.

Kiedy formularz spłynie do funduszu wypełnione dokumenty wraz z kopertą zwrotną otrzymasz na podany adres korespondencyjny, z prośbą o podpisanie umowy i odesłanie jej do Powszechnego Towarzystwa Emerytalne (PTE), zarządzającego wybranym przez Ciebie OFE.

Po zarejestrowaniu Twojej deklaracji fundusz odsyła Ci kopię. To OFE dokonuje w ZUS zgłoszenia, że jesteś uczestnikiem danego funduszu. 


Jak zmienić fundusz?


Może się oczywiście zdarzyć, że nie będziesz zadowolony z funduszu, który wybierzesz. Zwłaszcza, jeśli nie dokonałeś wyboru samodzielnie, ale zostałeś przydzielony losowo do OFE. 

Zmiana jest, oczywiście, możliwa. Jak tylko się zdecydujesz wypełniasz stosowny formularz, w którym informujesz nowe OFE o tym, że już jesteś uczestnikiem innego funduszu. Taki formularz otrzymasz od nowo wybranego OFE lub znajdziesz na jego stronie.

Pamiętaj, by w zgłoszeniu podać nazwę dotychczasowego funduszu i numer rachunku. Znajdziesz go na zawartej wcześniej umowie. Nowy fundusz sam zajmie się powiadomieniem dotychczasowego OFE o Twojej decyzji.

Ze zmianą funduszu mogą wiązać się opłaty, ale tylko w sytuacji, gdy jesteś uczestnikiem danego OFE krócej niż 2 lata (24 miesiące). Opłaty karne nie są potrącane od zgromadzonego kapitału, ale trzeba je w gotówce wpłacić na konto PTE. 

Zgodnie z przepisami (art. 119 ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych oraz Statutami OFE) opłata za zmianę funduszu emerytalnego wynosi:
  • 160 zł dla klientów o stażu w OFE krótszym niż 1 rok
  • 80 zł dla klientów o stażu w OFE pomiędzy 1 a 2 lata
W ciągu 7 dni roboczych od otrzymania zawiadomienia o zmianie OFE dotychczasowy fundusz wyśle informację o konieczności wniesienia stosownej opłaty, wraz z numerem konta, na który powinna wpłynąć należność. 


Autor: Karol Węgrzyniak

« Powrót

RankingOFE top3
Notowania OFE
FunduszWartość1 m-c [%]
Aegon OFE28,940,1
Allianz Polska OFE28,12-0,1
Aviva OFE29,300,1
AXA OFE29,600,3
PKO BP Bankowy OFE29,300,1
Szczegóły notowań
Porównaj ubezpieczenia na życie
  1. Wypełniasz formularz
  2. Otrzymujesz do 5 ofert
  3. Wybierasz najlepszą ofertę ubezpieczenia
  4. Spotykasz się z agentem
Porównaj oferty!
Masz pytania?
Wyślij maila
ekspertowi

bok@rankingofe.com.pl
Reklama     |     Partnerzy     |     Polityka prywatności     |     O firmie     |     Regulamin     |     Kontakt
© 2006-2024 Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. | Ubezpieczenie na życie
Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Pl. Powstańców Warszawy 1.


Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl