Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Autorem rankingu jest multiagencja
Ubezpieczenia online.pl sp z o.o. - właściciel
największego w Polsce portalu o ubezpieczeniach:
www.ubezpieczenie.com.pl

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo przesyłania danych gwarantuje
firma Unizeto. Certyfikat SSL zapewnia ochronę
stron internetowych oraz poufność przekazywanych danych.

Komisja Nadzoru Finansowego

Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez KNF z siedzibą w Warszawie, przy Pl. Powstańców Warszawy 1.

GIODO

W trosce o informacje przekazywane nam przez klientów ściśle współpracujemy z GIODO, który ma kontrolę nad prawidłowym, zgodnym z prawem przetwarzaniem danych osobowych.

Rzecznik Finansowy

Rzecznik Finansowy reprezentuje interesy naszych klientów wobec ubezpieczycieli i funduszy emerytalnych, interweniuje w sprawach spornych, udziela porad i wydaje ekspertyzy.
Nawet 1 400 zł więcej do Twojej emerytury!
Zobacz jak to zrobić - sprawdź teraz »

Niezależny Ranking Otwartych Funduszy Emerytalnych

Poradniki OFE - dowiedz się więcej o Otwartych Funduszach Emerytalnych

Rozwód a OFE

Podejmując decyzję o rozwodzie i załatwiając sprawy finansowe łączące byłych już współmałżonków trzeba mieć na uwadze fakt, iż w świetle prawa do majątku wspólnego zaliczane są także środki zgromadzone na koncie w Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE).

Jeżeli OFE nie zostanie uwzględnione w rozliczeniach czy wymaganych dokumentach sądowych, wówczas połowa zgromadzonych na nich środków zostanie przetransferowana na konto byłego współmałżonka w przypadku, kiedy np. nie będzie on uzyskiwał dochodów.

Rozwód sam w sobie należy do sytuacji stresujących, nie pozwólmy na to, aby nasza niewiedza przyczyniła się do większej ilości kłopotów.

Co mówi prawo?

„Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny).
 
Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków. Do majątku wspólnego należą w szczególności:
  1. pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków,
  2. dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków,
  3. środki zgromadzone na rachunku Otwartego lub Pracowniczego Funduszu Emerytalnego każdego z małżonków.”
 (art.31 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego)

Podział środków zgromadzonych w OFE – różne przypadki

W przypadku, gdy oboje małżonkowie pracowali podczas trwania małżeństwa i osiągali dochody w podobnej wysokości, podział zgromadzonych pieniędzy nie będzie wiązał się z żadnymi problemami, bo w rezultacie nic nie stracą ani też niczego nie zyskają.

Inaczej wygląda sytuacja, gdy jeden z nich pracował, a drugi na przykład przez znaczną część związku wychowywał dziecko. W takiej sytuacji zgromadzone przez niego w OFE środki są znacznie niższe – ich podział natomiast zrekompensuje czas, kiedy nie osiągał on dochodów.

Bywa jednak tak, że pracował tylko jeden z małżonków, a drugi nie wnosił żadnego wkładu finansowego do ich budżetu. Mimo to należy mu się połowa składek emerytalnych. Jeśli nie zrzeknie się ich się dobrowolnie, sprawę rozwiązać może tylko sąd, ustalając podział majątku, z uwzględnieniem wkładu finansowego małżonków podczas jego trwania.

Nie chcę dzielić się środkami z byłym współmałżonkiem

Co można zrobić, jeśli nie chcemy, by środki OFE zostały podzielone lub były dziedziczone przez byłego współmałżonka? Najlepsza oczywiście jest ugoda, czyli podpisanie zgodnych oświadczeń o wzajemnym (lub jednostronnym) zrzeczeniu się praw do OFE. Osoby biorące ślub mogą zapisać takie ustalenia w umowie małżeńskiej.

Pamiętajmy, że o wszelkich zmianach, które zachodzą w naszym życiu, sami musimy informować fundusz emerytalny. Pozwoli to na wyjaśnienie bieżących niejasności i zapobiegnie niespodziankom w chwili, kiedy będziemy chcieli (my lub nasze dzieci) z tych środków korzystać.

Autor: Karol Węgrzyniak

« Powrót

RankingOFE top3
Notowania OFE
FunduszWartość1 m-c [%]
Aegon OFE28,940,1
Allianz Polska OFE28,12-0,1
Aviva OFE29,300,1
AXA OFE29,600,3
PKO BP Bankowy OFE29,300,1
Szczegóły notowań
Porównaj ubezpieczenia na życie
  1. Wypełniasz formularz
  2. Otrzymujesz do 5 ofert
  3. Wybierasz najlepszą ofertę ubezpieczenia
  4. Spotykasz się z agentem
Porównaj oferty!
Masz pytania?
Wyślij maila
ekspertowi

bok@rankingofe.com.pl
Reklama     |     Partnerzy     |     Polityka prywatności     |     O firmie     |     Regulamin     |     Kontakt
© 2006-2024 Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. | Ubezpieczenie na życie
Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Pl. Powstańców Warszawy 1.


Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl