Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Autorem rankingu jest multiagencja
Ubezpieczenia online.pl sp z o.o. - właściciel
największego w Polsce portalu o ubezpieczeniach:
www.ubezpieczenie.com.pl

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo przesyłania danych gwarantuje
firma Unizeto. Certyfikat SSL zapewnia ochronę
stron internetowych oraz poufność przekazywanych danych.

Komisja Nadzoru Finansowego

Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez KNF z siedzibą w Warszawie, przy Pl. Powstańców Warszawy 1.

GIODO

W trosce o informacje przekazywane nam przez klientów ściśle współpracujemy z GIODO, który ma kontrolę nad prawidłowym, zgodnym z prawem przetwarzaniem danych osobowych.

Rzecznik Finansowy

Rzecznik Finansowy reprezentuje interesy naszych klientów wobec ubezpieczycieli i funduszy emerytalnych, interweniuje w sprawach spornych, udziela porad i wydaje ekspertyzy.
Nawet 1 400 zł więcej do Twojej emerytury!
Zobacz jak to zrobić - sprawdź teraz »

Niezależny Ranking Otwartych Funduszy Emerytalnych

Poradniki OFE - dowiedz się więcej o Otwartych Funduszach Emerytalnych

OFE - w co inwestują?

Czy zastanawialiście się Państwo w co inwestują Otwarte Fundusze Emerytalne? Jakie posiadają strategie inwestycyjne? Jakie są zasady ograniczające poziom inwestycji?

Dlaczego niektóre fundusze, które mimo istniejących rygorów inwestycyjnych radzą sobie lepiej niż inne? Zapraszam do lektury.

Co mówi ustawa?

Ustawa o funduszach emerytalnych (i jej nowelizacja) narzuciły Otwartym Funduszom Emerytalnym ograniczenia inwestycyjne. Oto limity aktywów netto w procentach:

Limity % Rodzaj ograniczenia
Bez ograniczeń Obligacje i inne papiery gwarantowane przez Skarb Państwa
40% Listy zastawne
40% Akcje notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, w tym akcje NFI (dodatkowy warunek: papiery notowane na rynku równoległym GPW nie mogą przekraczać wartości 7,5% aktywów)
40% Obligacje komunalne dopuszczone do obrotu publicznego
20% Lokaty bankowe i bankowe papiery wartościowe
20% Obligacje komunalne nie dopuszczone do obrotu publicznego
20% Zabezpieczone obligacje komunalne, dopuszczone do obrotu publicznego
20% Obligacje przychodowe
15% Jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych (TFI) - otwartych i specjalistycznych
10% Akcje dopuszczone do obrotu publicznego, ale nie notowane na GPW
10% Kwity depozytowe
10% Certyfikaty inwestycyjne wyemitowane przez fundusze inwestycyjne zamknięte
10% Zabezpieczone obligacje komunalne nie dopuszczone do obrotu publicznego
10% Niezabezpieczone obligacje spółek publicznych
5% Niezabezpieczone obligacje spółek niepublicznych, dopuszczone do obrotu publicznego
Procedura inwestowania

Aby zarządzający funduszami mogli zainwestować muszą spełnić szereg warunków stawianych przez prawo oraz statut Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Inwestycje poczynione przez fundusze emerytalne podlegają kontroli sprawowanej przez Inspektora Nadzoru.

Aby skutecznie zainwestować, konieczna jest analiza sytuacji makroekonomicznej oraz aktualnej sytuacji na rynku akcji i papierów dłużnych. Wpływ na inwestowanie mają także inne wyjątkowe zdarzenia (np. duże oferty publiczne prywatyzowanych firm).

Każdy fundusz emerytalny przed podjęciem decyzji o zaangażowaniu środków w akcje danej spółki zarządzający przeprowadza szereg analiz, które ostatecznie powinny pokazać, czy inwestycja w analizowaną spółkę jest inwestycją perspektywiczną.

Jak to wygląda w praktyce?

Najbardziej popularną formą inwestowania są obligacje oraz bony skarbowe. W ten sposób inwestowane jest ponad 60% aktywów. Dużym zainteresowaniem cieszą się również akcje na regulowanym.

W co inwestują fundusze?

Z danych zbieranych przez analityków wynika, że zarządzający najbardziej wierzą w sektor budowlany i deweloperski. Na spore inwestycje w tych dziedzinach zdecydowało się 10 funduszy.

Większość funduszy nadal inwestuje podobnie jak konkurencja. Nie zauważono większych niespodzianek. Do tzw. „nieoficjalnego kanonu inwestycyjnego” w portfelu wszystkich OFE należą: PKN Orlen i Telekomunikacja Polska oraz PKO BP (z wyjątkiem Bankowy OFE, bo nie może, jako że jest jego właścicielem). Tylko dwa fundusze nie mają akcji KGHM (Winterthur i Polsat) i Pekao (Polsat i Pekao - tu znów bank jest właścicielem funduszu).

Jeśli dodać do tego, że dziesięć funduszy ma w swym portfelu akcje BPH, pięć ING Bank Śląski, a cztery BZ WBK i Getin Bank, to widać, że fundusze nadal w swych inwestycjach stawiają na banki.

Jedyną nietypową inwestycją w sferze bankowej jest decyzja Commercial Union, który postawił na BRE Bank, Polsat zainwestował w Millenium natomiast Pekao w Bank Handlowy.

Alicja Szakiel

« Powrót

RankingOFE top3
Notowania OFE
FunduszWartość1 m-c [%]
Aegon OFE28,940,1
Allianz Polska OFE28,12-0,1
Aviva OFE29,300,1
AXA OFE29,600,3
PKO BP Bankowy OFE29,300,1
Szczegóły notowań
Porównaj ubezpieczenia na życie
  1. Wypełniasz formularz
  2. Otrzymujesz do 5 ofert
  3. Wybierasz najlepszą ofertę ubezpieczenia
  4. Spotykasz się z agentem
Porównaj oferty!
Masz pytania?
Wyślij maila
ekspertowi

bok@rankingofe.com.pl
Reklama     |     Partnerzy     |     Polityka prywatności     |     O firmie     |     Regulamin     |     Kontakt
© 2006-2024 Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. | Ubezpieczenie na życie
Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Pl. Powstańców Warszawy 1.


Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl