Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Autorem rankingu jest multiagencja
Ubezpieczenia online.pl sp z o.o. - właściciel
największego w Polsce portalu o ubezpieczeniach:
www.ubezpieczenie.com.pl

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo przesyłania danych gwarantuje
firma Unizeto. Certyfikat SSL zapewnia ochronę
stron internetowych oraz poufność przekazywanych danych.

Komisja Nadzoru Finansowego

Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez KNF z siedzibą w Warszawie, przy Pl. Powstańców Warszawy 1.

GIODO

W trosce o informacje przekazywane nam przez klientów ściśle współpracujemy z GIODO, który ma kontrolę nad prawidłowym, zgodnym z prawem przetwarzaniem danych osobowych.

Rzecznik Finansowy

Rzecznik Finansowy reprezentuje interesy naszych klientów wobec ubezpieczycieli i funduszy emerytalnych, interweniuje w sprawach spornych, udziela porad i wydaje ekspertyzy.
Nawet 1 400 zł więcej do Twojej emerytury!
Zobacz jak to zrobić - sprawdź teraz »

Niezależny Ranking Otwartych Funduszy Emerytalnych

Poradniki OFE - dowiedz się więcej o Otwartych Funduszach Emerytalnych

OFE a kwestia opodatkowania

W naszym dorosłym życiu na co dzień spotykamy się z podatkami. Opodatkowany jest nasz dochód, towary jakie nabywamy w sklepie, spadek jaki możemy otrzymać. Nie jesteśmy w stanie od nich uciec.

A jak sprawa opodatkowania została rozwiązana w przypadku środków gromadzonych w funduszach emerytalnych?

Składki, które ZUS przekazuje do OFE w Twoim imieniu są zwolnione z opodatkowania. Również dochody jakie osiąga fundusz w wyniku inwestowania środków są od podatku zwolnione. Gdy w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego fundusz dokona transferu środków na konto firmy, w której uczestnik funduszu wykupi dożywotnią emeryturę, nie będzie to z punktu widzenia podatkowego traktowane jako wypłata świadczenia.

Wypłata taka będzie realizowana wtedy, gdy uczestnik zacznie otrzymywać wykupioną emeryturę - ona będzie więc podlegała na bieżąco opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

System EET

System opodatkowania stosowany w przypadku Otwartych Funduszy Emerytalnych i wypłacanych z nich środków nosi nazwę systemu EET. Jest to system podatkowy określany jako: zwolnienie – zwolnienie – podatek (z ang. exempt – exempt – tax).

Opodatkowanie w razie śmierci członka OFE

Jeżeli po śmierci posiadacza konta w funduszu emerytalnym środki zostaną wpłacone na konto współmałżonka, wówczas czynność ta będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania. Środki te będą bowiem podlegały normalnemu opodatkowaniu w momencie, gdy współmałżonek zacznie otrzymywać świadczenia.

W przypadku wpłaty środków po zmarłym innemu członkowi rodziny lub osobie wskazanej jako Uposażony nie podlega podatkowi od spadków i darowizn. Takie zwolnienie przewiduje bowiem art. 3 punkt. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

USTAWA z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn - Podatkowi nie podlega: nabycie w drodze spadku środków zgromadzonych na rachunku zmarłego członka Otwartego Funduszu Emerytalnego.

Kwoty wypłacane po śmierci członka Otwartego Funduszu Emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub spadkobiercom podlegają natomiast 19-proc. zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu od osób fizycznych. W takiej sytuacji fundusz wypłacający świadczenie spadkobiercom powinien potrącić od przekazywanych środków 19-proc. PIT.
 

Alicja Szakiel

« Powrót

RankingOFE top3
Notowania OFE
FunduszWartość1 m-c [%]
Aegon OFE28,940,1
Allianz Polska OFE28,12-0,1
Aviva OFE29,300,1
AXA OFE29,600,3
PKO BP Bankowy OFE29,300,1
Szczegóły notowań
Porównaj ubezpieczenia na życie
  1. Wypełniasz formularz
  2. Otrzymujesz do 5 ofert
  3. Wybierasz najlepszą ofertę ubezpieczenia
  4. Spotykasz się z agentem
Porównaj oferty!
Masz pytania?
Wyślij maila
ekspertowi

bok@rankingofe.com.pl
Reklama     |     Partnerzy     |     Polityka prywatności     |     O firmie     |     Regulamin     |     Kontakt
© 2006-2024 Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. | Ubezpieczenie na życie
Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Pl. Powstańców Warszawy 1.


Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl