Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Autorem rankingu jest multiagencja
Ubezpieczenia online.pl sp z o.o. - właściciel
największego w Polsce portalu o ubezpieczeniach:
www.ubezpieczenie.com.pl

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo przesyłania danych gwarantuje
firma Unizeto. Certyfikat SSL zapewnia ochronę
stron internetowych oraz poufność przekazywanych danych.

Komisja Nadzoru Finansowego

Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez KNF z siedzibą w Warszawie, przy Pl. Powstańców Warszawy 1.

GIODO

W trosce o informacje przekazywane nam przez klientów ściśle współpracujemy z GIODO, który ma kontrolę nad prawidłowym, zgodnym z prawem przetwarzaniem danych osobowych.

Rzecznik Finansowy

Rzecznik Finansowy reprezentuje interesy naszych klientów wobec ubezpieczycieli i funduszy emerytalnych, interweniuje w sprawach spornych, udziela porad i wydaje ekspertyzy.
Nawet 1 400 zł więcej do Twojej emerytury!
Zobacz jak to zrobić - sprawdź teraz »

Niezależny Ranking Otwartych Funduszy Emerytalnych

Poradniki OFE - dowiedz się więcej o Otwartych Funduszach Emerytalnych

Moje dane w Otwartym Funduszu Emerytalnym

Nie. To nie jest pomyłka. Chociaż pewnie wydaje Ci się, że kilka literek i cyferek, którymi wypełniłeś umowę o członkostwo w otwartym funduszu emerytalnym, nie nadaje się na temat artykułu, wcale tak nie jest.

Twoje dane w OFE są o wiele ważniejsze, niż myślałeś - zaraz się dowiesz, dlaczego.

Po pierwsze zgłoszenie umowy

Wypełnienie umowy o członkostwo w funduszu emerytalnym nie oznacza wcale, że to członkostwo uzyskamy. Fundusz na podstawie umowy otwiera rachunek, ale może się okazać, że będzie on bardzo szybko zamknięty. Po otwarciu rachunku OFE zgłasza dane z umowy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tam dopiero umowa jest weryfikowana.

I właśnie w tym miejscu kluczową rolę odgrywają Twoje dane. Na ich podstawie ZUS próbuje Cię odnaleźć w ogromnej bazie danych, jaką jest rejestr osób ubezpieczonych. Do identyfikacji wykorzystywane jest imię, nazwisko, data urodzenia, PESEL, NIP, a jeżeli nie posiadasz któregoś (albo obu) z wymienionych numerów, w zastępstwie potrzebne będą seria i numer dokumentu tożsamości.

Jeżeli po tych właśnie danych ZUS zidentyfikuje Cię w bazie osób ubezpieczonych, OFE otrzyma komunikat o pozytywnym zweryfikowaniu Twojego rachunku, co jest jednoznaczne z zarejestrowaniem dla Ciebie członkostwa w funduszu.

Ale nie w każdym przypadku tak jest. Jeżeli Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie odnajdzie Cię w swojej bazie, członkostwo nie zostanie zapisane, a składki z ZUS nie będą wpływać na Twój rachunek.

Jakie mogą być tego przyczyny?

Pierwsza i najbardziej oczywista to brak ubezpieczenia społecznego. Nie należy tego mylić np. z czasowym brakiem pracy. Chodzi o sytuację, kiedy nigdy jeszcze nie podlegałeś obowiązkowi ubezpieczenia społecznego i nie zostałeś zgłoszony przez pracodawcę do ubezpieczeń społecznych. Dopiero w momencie zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych ZUS będzie mógł zarejestrować dla Ciebie członkostwo w funduszu emerytalnym.
Reasumując, Twoja umowa czeka na powstanie obowiązku ubezpieczenia.

Drugą i bardzo często spotykaną przyczyną jest niezgodność w danych. Dotyczy ona nie tylko danych zawartych w umowie. Jak już wcześniej wspomniano, ZUS weryfikuje dane z umowy z danymi znajdującymi się w rejestrze ubezpieczonych. Te drugie pochodzą z dokumentów zgłoszenia do ubezpieczenia przez płatnika.

Łatwo więc się domyślić, że oba zestawy muszą być zgodne. Dlatego należy pamiętać o zgłoszeniu aktualnych danych, za każdym razem gdy ulegają zmianie.

Adres też jest ważny

Pomimo faktu, że dane adresowe nie są weryfikowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, aktualność Twojego adresu to także kluczowa sprawa. Standardem w komunikacji pomiędzy funduszami emerytalnymi, a ich Klientami jest tradycyjna korespondencja.

Błąd w adresie lub brak jego aktualizacji w przypadku zmiany miejsca zamieszkania może całkowicie uniemożliwić kontakt. Co to oznacza w kontekście nie tylko niezgodności danych adresowych, ale także identyfikacyjnych?

Błoga nieświadomość

Sprawa jest prosta. ZUS informuje OFE o braku możliwości zarejestrowania członkostwa. Fundusz wysyła pismo do Klienta, z prośbą o weryfikację jego danych u płatnika oraz w OFE. Adres niestety jest błędny, korespondencja nie ma więc szans dotrzeć.

Składki nie wpływają do funduszu, pozostając w ZUS, a Klient, niepoprawny optymista, uważa, że skoro nikt z OFE się nie odzywa, to wszystko jest w porządku. Następuje stan błogiej nieświadomości, która trwa aż do momentu, kiedy przypomni sobie o funduszu emerytalnym.

Co wtedy?

Jeżeli Klient w międzyczasie nie został wylosowany do innego OFE, możliwe jest jeszcze doprowadzenie do zarejestrowania członkostwa. Wówczas wszystkie składki zostaną przekazane do funduszu.

Ale nikt nie zrekompensuje w takiej sytuacji utraconego zysku, który mógłby powstać w wyniku inwestowania składek, gdyby trafiały do OFE w momencie, w którym miały trafić.


Autor: Karol Węgrzyniak

« Powrót

RankingOFE top3
Notowania OFE
FunduszWartość1 m-c [%]
Aegon OFE28,940,1
Allianz Polska OFE28,12-0,1
Aviva OFE29,300,1
AXA OFE29,600,3
PKO BP Bankowy OFE29,300,1
Szczegóły notowań
Porównaj ubezpieczenia na życie
  1. Wypełniasz formularz
  2. Otrzymujesz do 5 ofert
  3. Wybierasz najlepszą ofertę ubezpieczenia
  4. Spotykasz się z agentem
Porównaj oferty!
Masz pytania?
Wyślij maila
ekspertowi

bok@rankingofe.com.pl
Reklama     |     Partnerzy     |     Polityka prywatności     |     O firmie     |     Regulamin     |     Kontakt
© 2006-2024 Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. | Ubezpieczenie na życie
Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Pl. Powstańców Warszawy 1.


Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl