Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Autorem rankingu jest multiagencja
Ubezpieczenia online.pl sp z o.o. - właściciel
największego w Polsce portalu o ubezpieczeniach:
www.ubezpieczenie.com.pl

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo przesyłania danych gwarantuje
firma Unizeto. Certyfikat SSL zapewnia ochronę
stron internetowych oraz poufność przekazywanych danych.

Komisja Nadzoru Finansowego

Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez KNF z siedzibą w Warszawie, przy Pl. Powstańców Warszawy 1.

GIODO

W trosce o informacje przekazywane nam przez klientów ściśle współpracujemy z GIODO, który ma kontrolę nad prawidłowym, zgodnym z prawem przetwarzaniem danych osobowych.

Rzecznik Finansowy

Rzecznik Finansowy reprezentuje interesy naszych klientów wobec ubezpieczycieli i funduszy emerytalnych, interweniuje w sprawach spornych, udziela porad i wydaje ekspertyzy.
Nawet 1 400 zł więcej do Twojej emerytury!
Zobacz jak to zrobić - sprawdź teraz »

Niezależny Ranking Otwartych Funduszy Emerytalnych

Poradniki OFE - dowiedz się więcej o Otwartych Funduszach Emerytalnych

Losowanie OFE przez ZUS

Wybór Otwartego Funduszu Emerytalnego jest naszym obowiązkiem. Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych mówi, że wszystkie osoby, urodzone po 31 grudnia 1968 roku muszą przystąpić do Otwartego Funduszu Emerytalnego w ciągu 7 dni od daty podjęcia pracy lub innej formy działalności, z tytułu której odprowadzane są składki na ubezpieczenie emerytalne.

Jest to obowiązkiem każdego ubezpieczonego, ponieważ właśnie do OFE, które wybierzemy będą przekazywane składki na naszą przyszłą emeryturę.
 
Zapominalscy …

Co się stanie, jeśli ktoś - celowo bądź przypadkowo - zapomni o przystąpieniu do OFE? Właściwie nie grożą nam z tego powodu żadne poważne konsekwencje. Nie ukarze nas ani Urząd Skarbowy ani policja.

Po pewnym czasie otrzymamy po prostu pismo z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS przypomni nam, że nie wybraliśmy jeszcze OFE i poinformuje nas o ostatecznym terminie na wybór funduszu. Jeżeli mimo tego przypomnienia, uznamy, że wybór OFE nie jest dla nas istotny, wówczas ZUS przydzieli nas do Funduszu w drodze losowania.

Losowanie ZUS

Losowanie do OFE przeprowadza Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, odbywa się ono dwa razy do roku: w ostatnim dniu roboczym stycznia oraz w ostatnim dniu roboczym lipca.

Osoby biorące udział w losowaniu są przydzielane tylko do tych funduszy, które:

  • osiągnęły wyższe niż średnia, stopy zwrotu w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych,
  • zarządzają mniej niż 10% aktywów netto wszystkich OFE.
Z losowania wyłączone są trzy największe fundusze emerytalne. Takie działanie ma zwiększyć konkurencję na rynku i zapobiec praktykom monopolistycznym. Po losowaniu ZUS informuje poszczególne OFE o jego wynikach. Fundusz ma z kolei obowiązek poinformowania swoich "nowych członków", że ich składki będą teraz przesyłane właśnie do niego.

Nie wybrałeś – nie narzekaj

Musimy pamiętać, że zlekceważenie decyzji o wyborze OFE i losowanie w ZUS wiąże się nie tylko z niedogodnościami typu - "Trafiłem do firmy, której nie lubię". Można w ten sposób ponieść także wymierne straty finansowe - nasze składki nie są wówczas inwestowane do momentu rozlosowania, staż członkowski, od którego zależą opłaty jakie ponosimy, liczy się także od momentu przydzielenia do danego OFE.

Warto również pamiętać, że poszczególne OFE osiągają różne zyski z inwestycji, pobierają różne opłaty, a także oferują lepszą lub gorszą jakość obsługi klienta.

Oczywiście, po niekorzystnym losowaniu każdy może powiedzieć, że OFE można zmienić. Owszem można. Jednak po pierwsze nie zmieni to faktu, że nasze składki nie będą inwestowane do momentu losowania a nasz staż członkowski nie będzie się przez ten okres liczył, a po drugie zmiana funduszu wiąże się z dodatkowymi kosztami.
 
Alicja Szakiel

« Powrót

RankingOFE top3
Notowania OFE
FunduszWartość1 m-c [%]
Aegon OFE28,940,1
Allianz Polska OFE28,12-0,1
Aviva OFE29,300,1
AXA OFE29,600,3
PKO BP Bankowy OFE29,300,1
Szczegóły notowań
Porównaj ubezpieczenia na życie
  1. Wypełniasz formularz
  2. Otrzymujesz do 5 ofert
  3. Wybierasz najlepszą ofertę ubezpieczenia
  4. Spotykasz się z agentem
Porównaj oferty!
Masz pytania?
Wyślij maila
ekspertowi

bok@rankingofe.com.pl
Reklama     |     Partnerzy     |     Polityka prywatności     |     O firmie     |     Regulamin     |     Kontakt
© 2006-2024 Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. | Ubezpieczenie na życie
Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Pl. Powstańców Warszawy 1.


Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl