Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Autorem rankingu jest multiagencja
Ubezpieczenia online.pl sp z o.o. - właściciel
największego w Polsce portalu o ubezpieczeniach:
www.ubezpieczenie.com.pl

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo przesyłania danych gwarantuje
firma Unizeto. Certyfikat SSL zapewnia ochronę
stron internetowych oraz poufność przekazywanych danych.

Komisja Nadzoru Finansowego

Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez KNF z siedzibą w Warszawie, przy Pl. Powstańców Warszawy 1.

GIODO

W trosce o informacje przekazywane nam przez klientów ściśle współpracujemy z GIODO, który ma kontrolę nad prawidłowym, zgodnym z prawem przetwarzaniem danych osobowych.

Rzecznik Finansowy

Rzecznik Finansowy reprezentuje interesy naszych klientów wobec ubezpieczycieli i funduszy emerytalnych, interweniuje w sprawach spornych, udziela porad i wydaje ekspertyzy.
Nawet 1 400 zł więcej do Twojej emerytury!
Zobacz jak to zrobić - sprawdź teraz »

Niezależny Ranking Otwartych Funduszy Emerytalnych

Poradniki OFE - dowiedz się więcej o Otwartych Funduszach Emerytalnych

Kiedy pierwsza składka w OFE?

Zgodnie z zasadą, składka ma zostać przekazana do wybranego przez ubezpieczonego OFE, począwszy od najbliższej płatności składek na ubezpieczenie emerytalne, dokonanej po otrzymaniu przez ZUS od OFE zawiadomienia o zawarciu umowy członkowskiej.

Oznacza to, że przekazanie pierwszej składki do wybranego OFE ma się odbyć z najbliższym terminem płatności składek odprowadzonych przez pracodawcę do ZUS, ale pod warunkiem, że ZUS został już powiadomiony przez fundusz o fakcie zawarcia takiej umowy.

Jak to było kiedyś?

Obowiązek podpisania umowy członkowskiej z Otwartym Funduszem Emerytalnym pojawił się w marcu 1999 roku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ze względów technicznych zaczął przyjmować zgłoszenia od OFE dopiero w kwietniu. Oznacza to, że można domagać się składek od tego właśnie miesiąca.

Co mówią przepisy?

Składki za ubezpieczenia społeczne są wysyłane do ZUS następnego miesiąca po świadczeniu pracy na rzecz pracodawcy. Oznacza to, że składka na ubezpieczenia społeczne przysługująca za pracę, np. w marcu, jest przesyłana do ZUS w kwietniu.

Jeśli ZUS otrzyma do końca marca od OFE zawiadomienie (jest one wysyłane w formie elektronicznej) o zawarciu takiej umowy, jest zobowiązany składkę podzielić.

Fundusze mają 6 dni roboczych na zgłoszenie uczestnika do ZUS od daty podpisania deklaracji. Chcąc sprawdzić poprawność pierwszego przelewu ze strony ZUS na konto w OFE, należy wziąć pod uwagę datę podpisania deklaracji, mając na uwadze, że dla ZUS obowiązującą datą podziału pierwszej składki jest poprawne zawiadomienie ze strony funduszu, na co ten z kolei ma 6 dni roboczych.
Datę zgłoszenia umowy z OFE do ZUS można sprawdzić telefonicznie w każdym funduszu.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych miał i ma określony czas na przekazanie składki do OFE. Jeśli tego nie zrobi w terminie, ma obowiązek zapłacić odsetki za zwłokę. Terminy te zmieniały się kilkakrotnie. Wynosiły one:
  • w 1999 roku - 5 dni roboczych,
  • w 2000 roku - 4 dni robocze,
  • do 17 lutego 2001 r. - 3 dni robocze,
  • od 18 lutego 2001 r. - 20 dni roboczych,
  • od początku 2002 roku - 15 dni roboczych.

Domagaj się odsetek

Jeżeli nie nastąpiło przekazanie składki do Otwartego Funduszu Emerytalnego w terminie z przyczyn leżących po stronie Zakładu, od Zakładu są należne odsetki (...)

Jeżeli ZUS nie przekaże w terminie składki możesz domagać się od ZUS odsetek. Do 2002 roku wysokość odsetek określała ustawa. Później ich wysokość zależała już od rentowności bonów skarbowych.

Jak wysokie są obecnie – możesz sprawdzić chociażby na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Komunikat w tej sprawie ogłaszany jest co kwartał.


Alicja Szakiel

« Powrót

RankingOFE top3
Notowania OFE
FunduszWartość1 m-c [%]
Aegon OFE28,940,1
Allianz Polska OFE28,12-0,1
Aviva OFE29,300,1
AXA OFE29,600,3
PKO BP Bankowy OFE29,300,1
Szczegóły notowań
Porównaj ubezpieczenia na życie
  1. Wypełniasz formularz
  2. Otrzymujesz do 5 ofert
  3. Wybierasz najlepszą ofertę ubezpieczenia
  4. Spotykasz się z agentem
Porównaj oferty!
Masz pytania?
Wyślij maila
ekspertowi

bok@rankingofe.com.pl
Reklama     |     Partnerzy     |     Polityka prywatności     |     O firmie     |     Regulamin     |     Kontakt
© 2006-2024 Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. | Ubezpieczenie na życie
Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Pl. Powstańców Warszawy 1.


Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl