Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Autorem rankingu jest multiagencja
Ubezpieczenia online.pl sp z o.o. - właściciel
największego w Polsce portalu o ubezpieczeniach:
www.ubezpieczenie.com.pl

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo przesyłania danych gwarantuje
firma Unizeto. Certyfikat SSL zapewnia ochronę
stron internetowych oraz poufność przekazywanych danych.

Komisja Nadzoru Finansowego

Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez KNF z siedzibą w Warszawie, przy Pl. Powstańców Warszawy 1.

GIODO

W trosce o informacje przekazywane nam przez klientów ściśle współpracujemy z GIODO, który ma kontrolę nad prawidłowym, zgodnym z prawem przetwarzaniem danych osobowych.

Rzecznik Finansowy

Rzecznik Finansowy reprezentuje interesy naszych klientów wobec ubezpieczycieli i funduszy emerytalnych, interweniuje w sprawach spornych, udziela porad i wydaje ekspertyzy.
Nawet 1 400 zł więcej do Twojej emerytury!
Zobacz jak to zrobić - sprawdź teraz »

Niezależny Ranking Otwartych Funduszy Emerytalnych

Poradniki OFE - dowiedz się więcej o Otwartych Funduszach Emerytalnych

Jak zmienić OFE

Co roku ZUS przeprowadza dwa losowania do OFE. Za spóźnialskich, którzy do 10 stycznia lub 10 lipca  nie wybrali funduszu samodzielnie, zadecydował los. Zbliża się kolejna sesja transferowa, podczas której można zmienić fundusz emerytalny.

Sesja transferowa – co to jest?

Sesja transferowa to sesja, podczas której dochodzi do faktycznego przerejestrowania członkostwa w ZUS oraz przeniesienia kapitału z jednego OFE do innego. Sesja transferowa odbywa się cztery razu w roku – w ostatni dzień roboczy lutego, maja, sierpnia oraz listopada.

Umowa o członkostwo i zawiadomienie

Oczywiste jest, że aby doszło do zmiany funduszu emerytalnego, musimy zawrzeć umowę o członkostwo z nowym, wybranym funduszem. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na odpowiednią umowę. Każdy z OFE stosuje dwa wzory umów o członkostwo.

Jeden jest przeznaczony dla osób przystępujących do funduszu emerytalnego po raz pierwszy, drugi służy właśnie zmianie OFE. Jeżeli korzystasz z usług profesjonalnego agenta, czy też doradcy, możesz mieć pewność, że otrzymasz odpowiedni druk.

Kiedy jednak decydujesz się na zmianę funduszu drogą online, pamiętaj o wyborze odpowiedniej umowy.

Na tym niestety nie kończą się formalności. Twój dotychczasowy fundusz musi zostać przez Ciebie powiadomiony o zawarciu umowy z nowym OFE. Aby powiadomienie było skuteczne, zgodnie z obowiązującym prawem musi mieć odpowiednią formę.

Nie wystarczy zadzwonić czy też ustnie powiadomić o tym agenta albo pracownika funduszu. Konieczne jest dostarczenie do siedziby Twojego dotychczasowego OFE poprawnie wypełnionego druku „Zawiadomienia o zawarciu umowy o członkostwo z innym otwartym funduszem emerytalnym”.

Warto nadmienić, że wzór zawiadomienia jest ściśle regulowany przez przepisy i dokumenty niezgodne z tym wzorem nie są brane pod uwagę.

Terminy

Musisz także pamiętać o terminach ściśle związanych z sesjami transferowymi. Aby mogło dojść do faktycznej zmiany funduszu emerytalnego w danej sesji transferowej, umowa z nowym funduszem musi zostać zawarta najpóźniej do 25. dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc transferowy, a zawiadomienie musi zostać dostarczone do siedziby dotychczasowego funduszu najpóźniej do 10. dnia miesiąca transferowego.

Przykład: aby mogło dojść do zmiany OFE podczas najbliższej, sierpniowej sesji transferowej, umowa z nowym funduszem musi zostać zawarta do 25. lipca, a zawiadomienie do dotychczasowego OFE musi dotrzeć do 10. sierpnia.

Jeżeli te warunki nie zostaną spełnione, transfer nastąpi dopiero podczas kolejnej sesji.

Jak widać - zmienić OFE nie jest aż tak prosto, jakby się mogło wydawać. Dlaczego proces ten został tak skomplikowany?

Z jednej strony takie, a nie inne uregulowania w pewien sposób utrudniają zmiany OFE i w praktyce redukują ilość transferów. Z drugiej strony ścisła formalizacja tego procesu sprawia, że fundusz zmieniają tylko Ci, którzy naprawdę są na to zdecydowani.


Autor: Karol Węgrzyniak

« Powrót

RankingOFE top3
Notowania OFE
FunduszWartość1 m-c [%]
Aegon OFE28,940,1
Allianz Polska OFE28,12-0,1
Aviva OFE29,300,1
AXA OFE29,600,3
PKO BP Bankowy OFE29,300,1
Szczegóły notowań
Porównaj ubezpieczenia na życie
  1. Wypełniasz formularz
  2. Otrzymujesz do 5 ofert
  3. Wybierasz najlepszą ofertę ubezpieczenia
  4. Spotykasz się z agentem
Porównaj oferty!
Masz pytania?
Wyślij maila
ekspertowi

bok@rankingofe.com.pl
Reklama     |     Partnerzy     |     Polityka prywatności     |     O firmie     |     Regulamin     |     Kontakt
© 2006-2024 Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. | Ubezpieczenie na życie
Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Pl. Powstańców Warszawy 1.


Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl