Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Autorem rankingu jest multiagencja
Ubezpieczenia online.pl sp z o.o. - właściciel
największego w Polsce portalu o ubezpieczeniach:
www.ubezpieczenie.com.pl

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo przesyłania danych gwarantuje
firma Unizeto. Certyfikat SSL zapewnia ochronę
stron internetowych oraz poufność przekazywanych danych.

Komisja Nadzoru Finansowego

Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez KNF z siedzibą w Warszawie, przy Pl. Powstańców Warszawy 1.

GIODO

W trosce o informacje przekazywane nam przez klientów ściśle współpracujemy z GIODO, który ma kontrolę nad prawidłowym, zgodnym z prawem przetwarzaniem danych osobowych.

Rzecznik Finansowy

Rzecznik Finansowy reprezentuje interesy naszych klientów wobec ubezpieczycieli i funduszy emerytalnych, interweniuje w sprawach spornych, udziela porad i wydaje ekspertyzy.
Nawet 1 400 zł więcej do Twojej emerytury!
Zobacz jak to zrobić - sprawdź teraz »

Niezależny Ranking Otwartych Funduszy Emerytalnych

Poradniki OFE - dowiedz się więcej o Otwartych Funduszach Emerytalnych

Dziedziczenie w OFE

Środki zgromadzone przez Ciebie w funduszu emerytalnym to Twój prawdziwy kapitał ze wszelkimi tego prawnymi konsekwencjami, a więc także z możliwością dziedziczenia.

W przypadku, gdy ubezpieczony nie dożyje wieku emerytalnego, jego współmałżonek otrzyma połowę zgromadzonego kapitału w zakresie, w jakim środki te stanowiły przedmiot wspólnoty małżeńskiej.

Przeważnie (gdy małżonkowie pozostawali we wspólnocie majątkowej w okresie trwania związku małżeńskiego) jest to połowa środków zgromadzonych przez zmarłego członka funduszu na jego rachunku, poczynając od daty zawarcia związku małżeńskiego.

Część ta zostanie przekazana na konto małżonka w funduszu emerytalnym. Będzie nim mógł dysponować dopiero wówczas, gdy osiągnie wiek emerytalny. Druga połowa będzie dziedziczona zgodnie z zasadami prawa spadkowego. Ubezpieczony może wskazać osoby uposażone do dysponowania jego kapitałem po jego śmierci. Gdyby nie wskazał imiennie takiej osoby (lub osób), kapitał dziedziczyć będą członkowie najbliższej rodziny.


Przykład 1.

Osoba X zawarła związek małżeński, a następnie (za jakiś czas) przystąpiła do funduszu emerytalnego. Podpisując umowę uczestnictwa nie wskazała osób uposażonych.
Prawo do dziedziczenia połowy środków po śmierci X ma jego współmałżonek. Tę część otrzyma w formie wypłaty transferowej na konto w swoim OFE. Drugą połowę dziedziczą członkowie najbliższej rodziny zmarłego.


Przykład 2.

Osoba X podpisała umowę z OFE 1 lipca 1999 roku. W dniu 1 lipca 2000 roku zawarła związek małżeński. Zmarła 1 listopada 2000 roku.

Współmałżonek otrzyma w formie wypłaty transferowej połowę środków zgromadzonych przez osobę X w czteromiesięcznym okresie ich małżeństwa. Pozostała część kapitału zgromadzonego przez X w OFE będzie dziedziczona zgodnie z prawem spadkowym.


Przykład 3.

Osoba X zawarła związek małżeński, a następnie przystąpiła do funduszu emerytalnego. Podpisując umowę uczestnictwa wskazała osobę uposażoną.

Współmałżonek otrzyma w formie wypłaty transferowej połowę środków zgromadzonych przez osobę X w okresie ich małżeństwa. Druga połowa przypadnie dla uposażonego.

Kapitał zgromadzony w ZUS nie podlega zasadom dziedziczenia.


Autor: Karol Węgrzyniak

« Powrót

RankingOFE top3
Notowania OFE
FunduszWartość1 m-c [%]
Aegon OFE28,940,1
Allianz Polska OFE28,12-0,1
Aviva OFE29,300,1
AXA OFE29,600,3
PKO BP Bankowy OFE29,300,1
Szczegóły notowań
Porównaj ubezpieczenia na życie
  1. Wypełniasz formularz
  2. Otrzymujesz do 5 ofert
  3. Wybierasz najlepszą ofertę ubezpieczenia
  4. Spotykasz się z agentem
Porównaj oferty!
Masz pytania?
Wyślij maila
ekspertowi

bok@rankingofe.com.pl
Reklama     |     Partnerzy     |     Polityka prywatności     |     O firmie     |     Regulamin     |     Kontakt
© 2006-2024 Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. | Ubezpieczenie na życie
Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Pl. Powstańców Warszawy 1.


Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl