Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Autorem rankingu jest multiagencja
Ubezpieczenia online.pl sp z o.o. - właściciel
największego w Polsce portalu o ubezpieczeniach:
www.ubezpieczenie.com.pl

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo przesyłania danych gwarantuje
firma Unizeto. Certyfikat SSL zapewnia ochronę
stron internetowych oraz poufność przekazywanych danych.

Komisja Nadzoru Finansowego

Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez KNF z siedzibą w Warszawie, przy Pl. Powstańców Warszawy 1.

GIODO

W trosce o informacje przekazywane nam przez klientów ściśle współpracujemy z GIODO, który ma kontrolę nad prawidłowym, zgodnym z prawem przetwarzaniem danych osobowych.

Rzecznik Finansowy

Rzecznik Finansowy reprezentuje interesy naszych klientów wobec ubezpieczycieli i funduszy emerytalnych, interweniuje w sprawach spornych, udziela porad i wydaje ekspertyzy.
Nawet 1 400 zł więcej do Twojej emerytury!
Zobacz jak to zrobić - sprawdź teraz »

Niezależny Ranking Otwartych Funduszy Emerytalnych

Poradniki OFE - dowiedz się więcej o Otwartych Funduszach Emerytalnych

Dlaczego zmieniamy OFE z lepszego na gorsze?

Mimo wielu obiektywnych wskazówek dostępnych w mediach dotyczących dobrego, trafnego wyboru funduszu emerytalnego, wciąż występuje tendencja wybierania przez Polaków OFE z gorszymi wynikami.

Często nowi członkowie danego OFE są przekonani, iż ich wybór był najlepszy z możliwych, gdyż zapewniła ich o tym rodzina, znajomi czy nieprofesjonalni agenci ubezpieczeniowi.

Dlaczego tak się dzieje, że wielu z nas wybiera OFE o słabszych wynikach? Dlaczego robią tak nie tylko „nowicjusze”, czyli osoby po raz pierwszy wybierające fundusz, ale także osoby będące już od kilku lat członkami jakiegoś funduszu decydują się na zmianę na gorsze?

W pierwszej połowie roku do czterech najlepiej inwestujących funduszy przeszło mniej niż 10% zmieniających. Do czterech najgorszych prawie dwa razy tyle. Najwięcej osób pozyskują te fundusze, które są, co najwyżej średnie w pomnażaniu oszczędności.

Czym, jeśli nie rankingiem funduszy emerytalnych, sugerujemy się wybierając słabsze OFE? Przecież od naszego wyboru zależy wysokość środków, jakie zgromadzimy na naszą starość. Czy wobec tego ulegamy manipulacjom akwizytorów, czy może jest nam obojętne, do jakiego funduszu należymy, bo już od dawna nie mamy wiary w to, że środki z OFE będą na tyle wysokie, aby zapewniły nam godną starość?

Według analityków Analizy Online nadal o inwestowaniu wiemy za mało. Tak specjaliści tłumaczą nasze zaskakujące wybory.

Dwa fundusze o najwyższej stopie zwrotu cieszyły się w pierwszej połowie roku dużo mniejszym zainteresowaniem osób zmieniających OFE, aniżeli fundusze z przeciętną lub po prostu słabą stopą zwrotu.

Jak to zmienić? Nawet, jeśli od dawna nie wierzymy w to, że członkostwo w OFE zapewni nam sielankowe życie na emeryturze, warto wybrać możliwie najlepszy fundusz. Na co zatem należy uważać, aby w przyszłości nie popełniać błędów i nie dokonywać zmian na gorsze?

Przede wszystkim bądźmy czujni w czasie rozmowy z przedstawicielem danego OFE. Bardzo często akwizytorzy wykorzystują naszą niewiedzę i prezentują nam wyniki funduszu za okres, który był najbardziej korzystny w całej działalności OFE.

Upewnijmy się, zatem, czy prezentowane nam stopy zwrotu są aktualne, a nie sprzed kilku lat, z jedynego dobrego okresu inwestowania.

Najlepszym sposobem na podjęcie dobrej decyzji dotyczącej wyboru OFE jest przygotowanie się do podjęcia decyzji we własnym zakresie. Wszelkie rankingi dotyczące stopy zwrotu dostępne są w prasie oraz Internecie, można tam znaleźć także inne informacje dotyczące interesujących nas parametrów. Warto poświęcić na zapoznanie się z faktami więcej czasu, niż pozwolić się oszukać i dokonać złego wyboru.

Zdarza się też tak, że fundusz powiadomiony o tym, że jego członek chce zmienić OFE, wysyła do niego swojego przedstawiciela i rozpoczyna się przekonywanie i namawianie do porzucenia tego pomysłu. Nie odradzam spotkań z akwizytorami, nie wszyscy z nich postępują nieetycznie, jednak radziłabym w takiej sytuacji także postawić na własną edukację.

Jeśli będziemy merytorycznie przygotowani do takiego spotkania, nikt nie zdoła nas przekonać do pozostania w słabszym OFE.

Alicja Szakiel

« Powrót

RankingOFE top3
Notowania OFE
FunduszWartość1 m-c [%]
Aegon OFE28,940,1
Allianz Polska OFE28,12-0,1
Aviva OFE29,300,1
AXA OFE29,600,3
PKO BP Bankowy OFE29,300,1
Szczegóły notowań
Porównaj ubezpieczenia na życie
  1. Wypełniasz formularz
  2. Otrzymujesz do 5 ofert
  3. Wybierasz najlepszą ofertę ubezpieczenia
  4. Spotykasz się z agentem
Porównaj oferty!
Masz pytania?
Wyślij maila
ekspertowi

bok@rankingofe.com.pl
Reklama     |     Partnerzy     |     Polityka prywatności     |     O firmie     |     Regulamin     |     Kontakt
© 2006-2024 Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. | Ubezpieczenie na życie
Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Pl. Powstańców Warszawy 1.


Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl