Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Autorem rankingu jest multiagencja
Ubezpieczenia online.pl sp z o.o. - właściciel
największego w Polsce portalu o ubezpieczeniach:
www.ubezpieczenie.com.pl

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo przesyłania danych gwarantuje
firma Unizeto. Certyfikat SSL zapewnia ochronę
stron internetowych oraz poufność przekazywanych danych.

Komisja Nadzoru Finansowego

Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez KNF z siedzibą w Warszawie, przy Pl. Powstańców Warszawy 1.

GIODO

W trosce o informacje przekazywane nam przez klientów ściśle współpracujemy z GIODO, który ma kontrolę nad prawidłowym, zgodnym z prawem przetwarzaniem danych osobowych.

Rzecznik Finansowy

Rzecznik Finansowy reprezentuje interesy naszych klientów wobec ubezpieczycieli i funduszy emerytalnych, interweniuje w sprawach spornych, udziela porad i wydaje ekspertyzy.
Nawet 1 400 zł więcej do Twojej emerytury!
Zobacz jak to zrobić - sprawdź teraz »

Niezależny Ranking Otwartych Funduszy Emerytalnych

Poradniki OFE - dowiedz się więcej o Otwartych Funduszach Emerytalnych

Czy OFE może splajtować?

Pewnie większość osób będących członkami funduszu emerytalnego prędzej czy później zadała sobie właśnie to pytanie. Czy w ogóle jest to możliwe? W jakich sytuacjach ludzie zaczynają rozsiewać tego typu plotki?

Panika związana z tym, że fundusz emerytalny „na pewno splajtuje” rozpoczyna się zwykle w sytuacji, gdy Otwarty Fundusz Emerytalny bądź PTE (Powszechne Towarzystwo Emerytalne) zmienia nazwę. Oznacza to tylko i wyłącznie zmianę podmiotu posiadającego większość akcji w PTE lub zmianę zarządzającego.

Także, jeśli fundusz emerytalny, do którego należysz zmieni nazwę, nie musisz w pośpiechu wypisywać się z niego, ponieważ pod względem finansowym nie dzieje się w funduszu nic złego.

PTE jest odrębną od Funduszu firmą zatrudniającą doradców inwestycyjnych i innych specjalistów finansowych. To oni po dokonanej analizie decydują, jak będą inwestowane pieniądze OFE.

Istnieje kilka stopni i systemów zabezpieczeń inwestowanych pieniędzy. Jednym z nich jest oddzielenie firmy zarządzającej pieniędzmi od tej, w której są one gromadzone. Towarzystwo może upaść, Fundusz Emerytalny nie.

Przykład

W lutym 2007 roku nastąpiła zmiana nazwy Winterthur na AXA. AXA przejęła od Credit Suisse całą grupę Winterthur na świecie. Jest to doskonały przykład na to, że nie oznacza to "plajty" OFE, tylko zmianę podmiotu posiadającego większość akcji w PTE.

Proszę pamiętać, że w tematyce funduszy emerytalnych nie ma pojęcia „bankructwo”. Jak już wspomniałam fundusz może zostać przejęty przez inny OFE lub udziały w zarządzaniu może przejąć inna firma.
Żadna z tych sytuacji nie zagraża jednak istnieniu funduszu i nie daje podstaw, co do przewidywania spadku lub zmiany notowań.

Jeśli jeszcze do końca nie jesteś przekonany co do stabilności Twojego funduszu, pamiętaj, że każdy OFE podlega nadzorowi. Rynek OFE, ze względu na swoją specyfikę, jako część systemu zabezpieczenia społecznego, jest reglamentowany i nadzorowany przez państwo.

Zadanie to jest realizowane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Zgodnie z ustawą zadaniem Komisji w tym obszarze jest ochrona interesów członków funduszy emerytalnych. Swoje zadania Komisja realizuje poprzez sprawowanie nadzoru instytucjonalnego i finansowego nad działalnością funduszy emerytalnych i Powszechnych Towarzystw Emerytalnych.

Kontrola instytucjonalna obejmuje przede wszystkim wydawanie zezwoleń na utworzenie towarzystw i funduszy emerytalnych oraz ich cofanie, wydawanie zezwoleń na połączenia i przejęcia towarzystw lub funduszy, a także przeprowadzanie bezpośredniej kontroli w siedzibie towarzystwa, depozytariusza i agenta transferowego (podmiotu prowadzącego rejestr członków funduszu) wraz z uprawnieniem wglądu do ksiąg, dokumentów i innych nośników informacji, żądania sporządzenia oraz wydania kopii tych dokumentów i nośników informacji oraz żądania udzielenia informacji przez członków władz statutowych i pracowników kontrolowanych podmiotów.

Jak widzisz ochrona interesów członków funduszu emerytalnego jest sprawą nadrzędną. Jeśli zatem usłyszysz cokolwiek na temat splajtowania OFE, najpierw dowiedz się dokładnie, jakie zdarzenie miało miejsce i jakie są jego konsekwencje.

Uczestniczenie w rozsiewaniu nieuzasadnionych plotek na temat bankructwa to naprawdę strata Twojego czasu.


Autor: Karol Węgrzyniak

« Powrót

RankingOFE top3
Notowania OFE
FunduszWartość1 m-c [%]
Aegon OFE28,940,1
Allianz Polska OFE28,12-0,1
Aviva OFE29,300,1
AXA OFE29,600,3
PKO BP Bankowy OFE29,300,1
Szczegóły notowań
Porównaj ubezpieczenia na życie
  1. Wypełniasz formularz
  2. Otrzymujesz do 5 ofert
  3. Wybierasz najlepszą ofertę ubezpieczenia
  4. Spotykasz się z agentem
Porównaj oferty!
Masz pytania?
Wyślij maila
ekspertowi

bok@rankingofe.com.pl
Reklama     |     Partnerzy     |     Polityka prywatności     |     O firmie     |     Regulamin     |     Kontakt
© 2006-2024 Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. | Ubezpieczenie na życie
Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Pl. Powstańców Warszawy 1.


Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl