Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Autorem rankingu jest multiagencja
Ubezpieczenia online.pl sp z o.o. - właściciel
największego w Polsce portalu o ubezpieczeniach:
www.ubezpieczenie.com.pl

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo przesyłania danych gwarantuje
firma Unizeto. Certyfikat SSL zapewnia ochronę
stron internetowych oraz poufność przekazywanych danych.

Komisja Nadzoru Finansowego

Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez KNF z siedzibą w Warszawie, przy Pl. Powstańców Warszawy 1.

GIODO

W trosce o informacje przekazywane nam przez klientów ściśle współpracujemy z GIODO, który ma kontrolę nad prawidłowym, zgodnym z prawem przetwarzaniem danych osobowych.

Rzecznik Finansowy

Rzecznik Finansowy reprezentuje interesy naszych klientów wobec ubezpieczycieli i funduszy emerytalnych, interweniuje w sprawach spornych, udziela porad i wydaje ekspertyzy.
Nawet 1 400 zł więcej do Twojej emerytury!
Zobacz jak to zrobić - sprawdź teraz »

Niezależny Ranking Otwartych Funduszy Emerytalnych

Poradniki OFE - dowiedz się więcej o Otwartych Funduszach Emerytalnych

Czy będę mógł wypłacić środki z OFE jednorazowo?

Odpowiedź na to pytanie jest jedna i brzmi – nie, nie będzie takiej możliwości. Czym jest to udokumentowane, czy tylko zdrowym rozsądkiem czy również przepisami prawnymi? O tym poniżej.

Głównym powodem, z jakiego nie będzie możliwe wypłacenie zgromadzonych środków jednorazowo jest niebezpieczeństwo, iż emeryt wyda bądź w inny sposób pozbędzie się środków finansowych w krótkim czasie a następnie nie będzie miał z czego pokryć podstawowych wydatków.

Idea powstania Otwartych Funduszy Emerytalnych nie polegała na zgromadzeniu środków a następnie wypłaceniu ich w całości. Ideą stworzenia pierwszego i drugiego filara było zapewnienie emerytury pozwalającej na pokrycie kosztów utrzymania w całym okresie starości. Stąd brak takiej możliwości.

Na temat wypłaty środków, które członek funduszu zebrał przez cały czas pracy, mówi także ustawa o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych – artykuł 111.

Wypłata środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu następuje przez przeniesienie tych środków do wskazanego przez członka zakładu ubezpieczeń emerytalnych, w którym wykupił on emeryturę dożywotnią.
 
 Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady i tryb składania przez członków otwartego funduszu dyspozycji dotyczących przeniesienia środków do zakładu ubezpieczeń emerytalnych w związku z wykupieniem emerytury dożywotniej oraz zasady i tryb przeniesienia tych środków do zakładu ubezpieczeń emerytalnych(…)

Procedura, zatem będzie wyglądać następująco – za środki z konta OFE jesteś zobowiązany wykupić emeryturę dożywotnią w zakładzie ubezpieczeń emerytalnych. Zaczną one wypłacać emerytury w roku 2009, jednak obecnie zasady funkcjonowania zakładów emerytalnych nie są jeszcze w 100% znane, a wszelkie decyzje w tej kwestii musi podjąć Rada Ministrów.

Niezależnie od tego, jak długo będziemy żyć, instytucja ta będzie musiała nam wypłacać emeryturę do końca życia, nawet, jeśli suma dokonanych wypłat przekroczyła już kwotę wpłaconych przez nas środków.
 

Alicja Szakiel

« Powrót

RankingOFE top3
Notowania OFE
FunduszWartość1 m-c [%]
Aegon OFE28,940,1
Allianz Polska OFE28,12-0,1
Aviva OFE29,300,1
AXA OFE29,600,3
PKO BP Bankowy OFE29,300,1
Szczegóły notowań
Porównaj ubezpieczenia na życie
  1. Wypełniasz formularz
  2. Otrzymujesz do 5 ofert
  3. Wybierasz najlepszą ofertę ubezpieczenia
  4. Spotykasz się z agentem
Porównaj oferty!
Masz pytania?
Wyślij maila
ekspertowi

bok@rankingofe.com.pl
Reklama     |     Partnerzy     |     Polityka prywatności     |     O firmie     |     Regulamin     |     Kontakt
© 2006-2024 Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. | Ubezpieczenie na życie
Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Pl. Powstańców Warszawy 1.


Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl