Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Autorem rankingu jest multiagencja
Ubezpieczenia online.pl sp z o.o. - właściciel
największego w Polsce portalu o ubezpieczeniach:
www.ubezpieczenie.com.pl

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo przesyłania danych gwarantuje
firma Unizeto. Certyfikat SSL zapewnia ochronę
stron internetowych oraz poufność przekazywanych danych.

Komisja Nadzoru Finansowego

Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez KNF z siedzibą w Warszawie, przy Pl. Powstańców Warszawy 1.

GIODO

W trosce o informacje przekazywane nam przez klientów ściśle współpracujemy z GIODO, który ma kontrolę nad prawidłowym, zgodnym z prawem przetwarzaniem danych osobowych.

Rzecznik Finansowy

Rzecznik Finansowy reprezentuje interesy naszych klientów wobec ubezpieczycieli i funduszy emerytalnych, interweniuje w sprawach spornych, udziela porad i wydaje ekspertyzy.
Nawet 1 400 zł więcej do Twojej emerytury!
Zobacz jak to zrobić - sprawdź teraz »

Niezależny Ranking Otwartych Funduszy Emerytalnych

Poradniki OFE - dowiedz się więcej o Otwartych Funduszach Emerytalnych

Czas rozejrzeć się za OFE

10 stycznia i 10 lipca to ostateczne terminy samodzielnego wyboru Otwartego Funduszu Emerytalnego dla osób, które podjęły pierwszą pracę. Jeżeli tego nie zrobią, zostaną przydzielone do funduszu w drodze losowania.

Losowanie  

Losowania OFE odbywają się dwa razy w roku. W tym momencie jest około 200 tysięcy osób, które, być może powierzą swoją emeryturę ślepemu losowi. Tyle właśnie zawiadomień, o konieczności wyboru funduszu, wysłał ZUS.

Warto pamiętać, że podczas losowania nie mamy szansy dostać się do każdego z funduszy. Te największe, które mają 10% lub większy udział w rynku (pod względem zarządzanych aktywów) oraz najsłabsze OFE, które osiągnęły niższą stopę zwrotu od średniej z dwóch ostatnich okresach rozliczeniowych, nie są brane pod uwagę. Zatem nie dość, że ten los ślepy, to jeszcze okrojony.

Kto musi przystąpić do OFE?
 
Zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem, obowiązkowe członkostwo w OFE dotyczy osób urodzonych po 31.12.1968 roku. Jeżeli pracujesz na umowę o pracę, nie jesteś już studentem i pracujesz na umowę zlecenie, odbywasz płatny staż lub masz własną pozarolniczą działalność gospodarczą, a nie wybierałeś jeszcze nigdy funduszu emerytalnego to pamiętaj, że będziesz mógł to zrobić tylko do 10 stycznia.

Jak wybrać?

Pomocne w wyborze OFE mogą okazać się przygotowywane przez niezależnych ekspertów cykliczne rankingi. Jednak ze względu na ich mnogość warto przyrzec się dokładnie każdemu z nich. Tutaj szczególną uwagę należy poświęcić kryteriom dokonanej oceny w poszczególnych rankingach.
Oczywiście najważniejsze dla przyszłych emerytów są wyniki OFE. Jednak na tym nie powinno kończyć się porównanie funduszy. Ważnymi elementami jest także stabilność osiąganych wyników. Rzetelne rankingi powinny także uwzględniać wysokość opłat pobieranych przez Powszechne Towarzystwa Emerytalne zarządzające OFE.

Głównym celem OFE jest stabilne i systematyczne pomnażanie środków przyszłych emerytów w długim okresie. Dlatego krótkotrwałe dobre wyniki nie powinny mieć dużego wpływu na ocenę funduszu. Podsumowując, wybór nie jest prosty i wymaga pewnej, nawet najprostszej analizy. Ale nie powinno się go dokonywać na zasadzie, że „sąsiad ma tam to ja też przystąpię”.
 
Po co wybierać?

Pewnie niektórzy się zastanawiają, po co w ogóle martwić się o OFE, skoro tak czy siak emerytury będą marne. Tyle się tera o tym mówi. Poza tym Ministerstwo Finansów zapowiada jakieś zmiany, które w praktyce mogą całkiem zaburzyć obecny system emerytalny.

Fakt jest faktem, że emerytury z dwóch obowiązkowych filarów, czyli z ZUS i OFE może nie wystarczyć. I raczej nie wystarczy. Ale to nie jest powód, żeby się o nią nie martwić. Albo załamywać ręce. Wręcz przeciwnie. Kapitalizm, o który tak długo nasz naród walczył, wymaga od obywateli świadomego i racjonalnego dbania o własne zabezpieczenie finansowe.

Niestety, ale trzeb dodatkowo odkładać na emeryturę. Ale nie należy przy tym bagatelizować OFE. Od wyboru funduszu naprawdę w przyszłości może sporo zależeć.

A poza tym jest jeszcze jeden powód. To jest trochę tak jak z pójściem na wybory. Kto nie głosował niech nie narzeka. Więc kto nie wybierał, tylko go wylosowali, też niech nie narzeka. Ja lubię mieć prawo do tego, żeby sobie trochę postękać i ponarzekać. Już taka natura naszego narodu. A Wy?

Zatem czas rozejrzeć się za OFE.

AP

« Powrót

RankingOFE top3
Notowania OFE
FunduszWartość1 m-c [%]
Aegon OFE28,940,1
Allianz Polska OFE28,12-0,1
Aviva OFE29,300,1
AXA OFE29,600,3
PKO BP Bankowy OFE29,300,1
Szczegóły notowań
Porównaj ubezpieczenia na życie
  1. Wypełniasz formularz
  2. Otrzymujesz do 5 ofert
  3. Wybierasz najlepszą ofertę ubezpieczenia
  4. Spotykasz się z agentem
Porównaj oferty!
Masz pytania?
Wyślij maila
ekspertowi

bok@rankingofe.com.pl
Reklama     |     Partnerzy     |     Polityka prywatności     |     O firmie     |     Regulamin     |     Kontakt
© 2006-2024 Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. | Ubezpieczenie na życie
Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Pl. Powstańców Warszawy 1.


Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl